Samochód i koszty jego utrzymania

Samochód jako symbol niezależności?

Samochód dla większości jego posiadaczy to tak zwane “must have”! Powodów posiadania własnego auta jest oczywiście całe mnóstwo. Dla szczególnie młodych kierowców, wkraczających w dorosłe życie, prywatny wóz to oznaka wolności i niezależności. Toteż bardzo często model auta utożsamiają oni z własną osobowością. Najczęściej jednak samochód postrzegany jest jako wygodny środek transportu, który na co dzień doskonale sprawdza się podczas przemieszczania się do pracy czy na zakupy. Natomiast podczas urlopu daje on nam swobodę podróżowania w wybrane miejsca wypoczynkowe w kraju lub za granicą. Bardzo wielu właścicieli mocno przywiązuje się również do swojego auta, traktując go wręcz jako nieodłączne towarzystwo. Ale jest też spore grono osób myślących inaczej.

Moda na wypożyczanie samochodu

Ostatnimi laty można zauważyć coraz większe zainteresowanie wypożyczaniem aut, nie tylko wśród turystów. Moda ta dotarła z Europy Zachodniej także do Polski. Te popularne obecnie rozwiązania mają poza opcją mobilności wiele innych korzyści. Bowiem tak naprawdę przy minimum formalności otrzymujemy pojazd gotowy do drogi, w pełni wyposażony i do tego możemy wybrać sobie interesujący nas model. Często na wyposażeniu możemy liczyć na przykład na niezwykle przydatny nowoczesny system GPS. Wynajem auta to bardzo wygodna opcja zarówno na wyjazd w długie trasy, jak i przemieszczanie się po mieście bez konieczności korzystania z usług taxi lub dostosowywania się do rozkładu komunikacji miejskiej. Z kolei kampery stanowiące niepowtarzalny sposób na podróże z przyjaciółmi i rodzinny wypoczynek są idealną propozycją na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Warto pamiętać także, że dzięki sporej konkurencji wypożyczalni pojazdów ceny w porównaniu z ubiegłymi latami są bardzo atrakcyjne, co niezmiernie cieszy klientów.

Koszty utrzymania samochodu

Poza wspomnianymi wyżej udogodnieniami posiadanie autonomicznego środka transportu wiąże się również z wieloma obowiązkami, a w szczególności kosztami. Oczywiście sam już zakup auta to dla wielu spore obciążenie finansowe na początek. Zaraz później należy liczyć się z wydatkiem związanym z podatkiem PCC i niewątpliwie opłatą za rejestrację pojazdu. W dalszej kolejności musimy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, możemy też wybrać dobrowolne polisy, np. autocasco, assistance, albo NWW. I kolejne obciążenia to badania techniczne pojazdu, które bez wątpienia w przypadku aut używanych należy wykonywać każdego roku. Natomiast codzienne koszty generujące niemałe kwoty za paliwo stanowi mus tankowania. I wszystko wygląda pięknie do momentu awarii, usterki czy wyeksploatowania poszczególnych części i podzespołów pojazdu. W tym momencie kończy się tzw. niezależność. Stajemy wówczas przed wyzwaniem pn. dobry warsztat samochodowy.

Kontakt

Jeśli chcesz uzyskać bezpłatną konsultację bez żadnych zobowiązań, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.