Kamperem w Bieszczady! Czyli co powinieneś wiedzieć

Podróżowanie kamperem staje się coraz popularniejsze. To doskonała okazja do przeżycia niesamowitych przygód, uczucie niezależności, brak stresu związanego z rezerwacją miejsc noclegowych oraz dotarciem do nich na czas. Co więcej, w dobie pandemii, gdy poprzez kolejne obostrzenia zamykane są hotele oraz inne miejsca noclegowe, kamper daje swobodę i możliwość podróżowania mimo ograniczeń. Niektórzy turyści, którzy w takiej formie zdołali zwiedzić już nieco świata twierdzą, że podróżowanie kamperem po Polsce nie należy do najłatwiejszych. My jednak myślimy inaczej, a Ci, którzy tak twierdzą, widocznie nie podróżowali kamperem po Bieszczadach.

Bieszczady to wyjątkowy region Polski. Niezwykle malowniczy teren, wiele różnorodnych atrakcji, możliwość obcowania z naturą i przyrodą, a także prawo wyboru pomiędzy przebywaniem między dużą ilością ludzi a zupełną pustką, ciszą i spokojem. Bieszczady są dość rozległe, dlatego podróżowanie po nich kamperem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli pragniesz przeżyć przygodę swojego życia, zwiedzić wiele ciekawych miejsc, spędzić czas łącząc aktywności z wypoczynkiem, a do tego zrobić to tanim kosztem, wybierz się kamperem w Bieszczady. Poniżej przedstawiamy najważniejsze tematy, które mogą okazać się przydatne- zwłaszcza, jeśli ma to być Twoja pierwsza wyprawa w takiej formie.

Kampery Rzeszów

Gdzie zatrzymać się kamperem w Bieszczadach?

O to z pewnością nie należy się martwić w Bieszczadach! Po pierwsze, kamper w Polsce traktowany jest jak samochód osobowy, a więc prócz prawa jazdy kategorii B nie potrzeba żadnych dodatkowych uprawnień do jego kierowania. Po drugie, można nim parkować niemal wszędzie- wcale nie muszą to być płatne parkingi, a jedynie miejsca parkingowe, w których kamper swobodnie się zmieści i nie będzie utrudniał przejazdu- może to być parking przy kościele, cmentarzu, zajazd przy drodze i wiele innych. Ponadto Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie nie jest zabronione nocowanie na dziko, a więc w dowolnie wybranym miejscu, takim jak chociażby łąka czy las.

Jeśli natomiast wolimy nieco udogodnień, to na terenie Bieszczad znajdziemy także sporo miejsc kempingowych, zapewniających zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Posiada je większość schronisk PTTK, zaś spośród najpopularniejszych kempingów w Bieszczadach wymienić możemy Camping Jawor nad jeziorem solińskim, Camping w Dołżycy pełniący doskonałą bazę wypadową na górskie szlaki, Camping Górna Wetlinka u stóp Połoniny Wetlińskiej w samym sercu Bieszczad, Camping nad Sanem. Ponadto wielu właścicieli prywatnych działek udostępnia miejsca parkingowe, dlatego pod tym względem Bieszczady to region, który stwarza niemal nieograniczone niczym możliwości.

Kampery Warszawa

Zwiedzanie Bieszczad kamperem- co warto zobaczyć?

Wybierając kamper, jako formę zwiedzania Bieszczad, najlepiej zrobić sobie tzw. „objazdówkę”, zatrzymując się w kilku najważniejszych, najciekawszych i najpiękniejszych miejscach. Oczywiście w Bieszczadach jest ich całe mnóstwo a ich wybór zależy od indywidualnych upodobań, my zaś przedstawimy kilka z nich, które uważane są za „must have” bieszczadzkiego wypadu.

Zmierzając w Bieszczady trasę warto zaplanować tak, by biegła przez tzw. Wielką pętlę bieszczadzką. To niezwykle urokliwa samochodowa trasa turystyczna, za której początek uważane jest Lesko. Na trasie tej ulokowanych jest sporo punktów widokowych, gdzie można swobodnie zaparkować kamperem i nacieszyć oko pięknymi widokami.

Punktem obowiązkowym na mapie Bieszczadów jest oczywiście Jezioro Solińskie wraz z zaporą, która jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce, mającą długość 664 m, wysokość 82 m i objętość betonu 760 000 m3. Przy jeziorze mieszczą się dwie większe miejscowości- Solina oraz Polańczyk. W obu znajduje się wiele miejsc kempingowych, gdzie można się zatrzymać i swobodnie skorzystać z wielu atrakcji, które oferuje to miejsce.

Bieszczady to przede wszystkim góry, jednak są to trasy o wysokościach, które można bez problemu przejść będąc amatorem. Oczywiście znajdą się i odcinki dla tych bardziej zaawansowanych, zaś możliwości jest na tyle, że z pewnością każdy z łatwością wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Najwyższym szczytem polskich Bieszczad jest Tarnica, przy czym można go zdobyć na kilka sposobów, a dokładniej rzecz ujmując prowadzi na niego kilka tras, począwszy od najłatwiejszych niebieskich, po trudniejsze czerwone. Ponadto jest wiele innych, pięknych i ciekawych tras- również tych edukacyjnych i tematycznych- spośród których możemy wymienić choćby Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, Połoninę Wetlińską.

Wyprawa w Bieszczady to masa innych, zróżnicowanych pod wieloma względami atrakcji. Być może dasz się porwać nurtowi rzeki San, biorąc udział w spływie kajakowym, a może zabierzesz ze sobą rowery, bowiem w Bieszczadach nie brakuje ciekawych tras rowerowych. Podróżując kamperem z dziećmi warto odbyć podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną lub Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi.

Bieszczady są wyjątkowe także nocą- znajduje się tu jedyne w swoim rodzaju miejsce w Europie, tzw. Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, z którego przy użyciu teleskopu można podziwiać drogę mleczną, zaś widok ten jest imponujący, bowiem nie zakłócony żadnym sztucznym światłem. Zresztą z wielu miejsc w Bieszczadach można obserwować niebo i gwiazdy widać stąd doskonale.

Bieszczady to najlepszy kierunek na odbycie fascynującej wyprawy kamperem. Różnorodność, piękno natury, masa atrakcji i dogodne warunki kempingowe, a to wszystko w niskiej cenie. Nie pozostaje więc nic innego, jak… rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady!

Kontakt

Jeśli chcesz uzyskać bezpłatną konsultację bez żadnych zobowiązań, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.